Į pradžią

Sveika vaikystė ir žuvų taukai

acidolac_meskiukas.jpg

Naujas lavinamasis darželis Kaune

banner1_jovita.jpg

elgon-refibra.png 

figurela-logo.gif

   fotobalionelis-nuotr-visam-.jpg
 
ikimpokyklinis.jpg
Vaiko miegas

Miego fazės
Elektroencefalogramos parodė, kad miegas nebūna vienodas. Jis būna arba „aktyvus” (paviršinis), arba „pasyvus” (gilus). Aktyvaus miego fazę galima atpažinti iš greitai judančių akių obuolių. Aktyvaus miego fazėje žmogus greitai atsibunda. Per pasyvaus miego fazę akių obuoliai nejuda, bet kūnas būna įmigęs taip giliai, kad net gali trūkčioti raumenys. Per naktį keičiasi 4-5 aktyvaus ir pasyvaus miego ciklai. Per šias skirtingas miego fazes smegenys skirtingai ilsisi.
Giliuoju miegu žmogus daugiau laiko išmiega nakties pradžioje. Būtent šiuo metu išsiskiria hormonai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos. Manoma, kad vaiko miegas turi sutapti su saulės ritmu. Todėl reikėtų mažylį guldyti anksti, kad atsibustų su saulute, o ne artėjant vidudieniui. Ir jokiu būdu netrukdyti jo pirmojo, giliojo miego.

Kūdikio miegas
Naujagimis miega vidutiniškai 16,5-18 valandų per parą, nubusdamas kas 1,5-4 valandas, nesvarbu, ar diena, ar naktis. Jis dar nejaučia šviesos, o pabunda, nes dar nėra sutvirtėję ryšiai tarp neuronų.
3-4 mėnesių kūdikiai miega apie 15 valandų per parą ir toliau dažniau ar rečiau pabunda naktį.
6-12 mėnesių kūdikiai miega apie 14 valandų per parą. Didžiąją dalį šio laiko sudaro naktinis miegas. Dieną tokie kūdikiai miega du kartus po 1,5-2 valandas, o naktį –11 valandų.
12-24 mėnesių vaikai miega apie 13-14 valandų per parą, iš jų – 11 valandų miega naktį. Dieną tokie vaikai miega du kartus, vėliau – vieną kartą.
2-3 metų vaikų miego poreikis - vidutiniškai 12 val. per parą. Kai kurie atsisako miegoti dieną. O gaila, nes dienos miegas vaikams ne mažiau reikalingas nei nakties. Manoma, kad net 4-5 metų vaikai turėtų miegoti du kartus per dieną. Žinoma, tai neįmanoma, jei vaikas lanko darželį, bet namuose, jei tik nori nusnūsti, reikėtų skatinti šį įprotį.
Vaiko miegas daug ką parodo. Jei jis – ramus ir gilus, vadinasi – vaikas sveikas. Jei dieną siautėjęs vaikutis atėjus pietų metui greitai užmiega, giliai išmiega valandėlę kitą, o prabudęs vėl būna žvalus, vadinasi – tai sveikas vaikas. Todėl reikia rūpintis, kad vaikučio miego niekas nedrumstų.

Ką veikia miegantis vaikas
Miegas - apsauginis mechanizmas. Sakoma, kad vaikai miegodami auga ir miegodami sveiksta. Po naujausių tyrimų tapo aišku, kad vaikai miegodami dar ir tobulėja, tampa protingesni. Kūdikiams užmigus, jų smegenys nesiilsi. Jos susistemina visą informaciją, gautą dienos metu, ir sutalpina ją į ilgalaikę atmintį. Mažyliai per dieną gauna tiek informacijos, kad be naktinio „sisteminimo” ji tiesiog išgaruotų. Paprastai tariant, miegant gautą informaciją vaikutis „suvirškina” ir įsimena.
Kūdikių aktyvaus miego fazė dvigubai ilgesnė negu suaugusiųjų. Tai normalu, nes kūdikio raida irgi dvigubai greitesnė nei vyresnio vaiko. Per pirmuosius metus kūdikis paauga 25 cm. Niekada gyvenime nebebus tokio spartaus augimo. Tad ir miego vaikučiui dabar reikia daugiau nei bet kada. Todėl labai svarbu saugoti šį šventą metą.

Trumpai apie miegą
Miegas padeda vaikui nusiraminti. Naujagimiai miega taip ilgai todėl, kad smegenys susidorotų su daugybe dirgiklių, su kuriais tenka susidurti budrumo valandomis.
Vaiko smegenys iki vienerių gyvenimo metų pasiekia 75 procentus suaugusiojo smegenų dydžio, todėl tai labai svarbus smegenų vystymosi laikotarpis. Pusę laiko šiuo metu kūdikiai miega.
Miegodami kūdikiai trūkčioja, šypsosi ir leidžia garsus. Iš šių požymių aišku, kad jie yra aktyvaus miego fazėje, jų smegenys „mąsto” apie tai, ką išmoko per dieną.
Pereidami iš aktyviojo į pasyviąją miego fazę kūdikiai gali atrodyti bebundantys. Mamos neturėtų to suprasti kaip signalo pamaitinti arba perrengti, nes kūdikis toliau miega. Reikėtų šį perėjimą tiesiog ramiai išlaukti, galbūt apversti vaikutį ant kito šoniuko. Jis toliau miegos.
6 mėnesių kūdikiai intensyviai mokosi sėdėti, vartytis, pradeda šliaužioti. Toks spartus vystymasis gali juos sudirginti ir trukdyti užmigti vakare.
,,Mamos žurnalas”, 2004 m., Nr.7

Komentarai (2)Add Comment

aurelija, 2013-06-22
normalu jei vaikutis neirzlus,reiskia jam uztenka miego

rasa, 2013-10-10
sveiki, kodel 3m.mergaitei miegant naktį trukcioja rankytes kojytes?

Rašyti komentarą

busy
 

     nesciuju-parduotuve-kaune-vilniuje.jpg

neutral_banner_05_21.png

cutisan_170x170_png.png

 

lavi_zaislaiirknygos_logo.jpg

  mezgimo-zonai.jpg

   pagaminta_namie170px.png

 rimone1_170x170.jpg

rimone2_170x170.jpg

 rimone3_170x170.jpg

zindyk1.lt.logo.jpg

Nauji ir naudoti kompiuteriai www.gigasiste.lt

 

 
www.manosvetaine.lt