Į pradžią

Sveika vaikystė ir žuvų taukai

acidolac_meskiukas.jpg

Naujas lavinamasis darželis Kaune

banner1_jovita.jpg

elgon-refibra.png 

figurela-logo.gif

   fotobalionelis-nuotr-visam-.jpg
 
ikimpokyklinis.jpg
Krūtų skausmai ir nemalonūs pojūčiai

Į klausimus atsako gydytoja mamologė Audronė Lukšytė.

Daugumai moterų prieš menstruacijas krūtys padidėja, jas maudžia. Ar krūtų skausmas prieš mėnesines laikomas normaliu?
Krūtis sudaryta iš mažų pieno liaukučių, kurios latakėliais atsiveria į bendrą lataką, išeinantį per spenelį. Per mėnesį moters organizme cikliškai vyksta hormonų pokyčiai. Po mėnesinių pradeda vyrauti moteriškas hormonas estrogenas. Jo daugėja iki ovuliacijos. Ciklo viduryje, įvykus ovuliacijai, moters organizme pradeda vyrauti kitas hormonas – progesteronas. Šis hormonas skatina pieno liaukutes vešėti. Todėl antroje ciklo pusėje krūtys gali pasidaryti didesnės, stangresnės, skaudžios, pradeda gamintis priešpienio (kuris po mėnesinių rezorbuojasi į kraują). Ši krūtų būsena natūrali, ji vadinama priešmenstrualiniu sindromu. Jei progesterono gaminasi daugiau, krūtis skaudės labiau (ir atvirkščiai). Po mėnesinių pieno liaukutės vėl susitraukia, dingsta ir skausmai.

Ar priešmenstrualiniai krūtų skausmai gydomi? Gal padės šildymas?
Jei labai skauda, moteris turėtų pasikonsultuoti su mamologu. Skirsime gydymą. Jei skausmai pakeliami, jokio gydymo nereikia. Apie šildymą negali būti nė kalbos. Krūtims šildymas gali tik pakenkti. Mamologai net nepataria degintis nuogomis krūtimis.

Kaip atskirti, kada krūtų skausmas sukeltas menstruacinio ciklo, o kada - ligos?
Priešmenstrualiniai skausmai baigiasi, kai prasideda mėnesinės. Ciklo pradžioje krūtys būna minkštos ir neskaudžios. Kitokie yra mastopatijos sukelti skausmai. Jie nepaiso mėnesinių ciklo. Gali skaudėti ir prieš mėnesines, ir po jų, kartais – tik vieną krūtį. Pirmas mastopatijos požymis – krūtų skausmas po mėnesinių. Kitas mastopatijos požymis – krūtų sukietėjimai. Jie gali būti be aiškių ribų, tik vienoje krūtyje. Kartais sergant mastopatija iš spenelių pasirodo išskyrų.

Mastopatija – dažniausia krūtų liga. Dėl ko moterys ja suserga?
Mastopatiją galima diagnozuoti kiekvienai moteriai. Tai krūtų sudirginimas, dėl jo atsiranda skausmų, sukietėjimų. Mastopatija - antrinė liga. Pirmiau moters organizme įvyksta kokių nors kitų nesklandumų. Pavyzdžiui, sutrinka kiaušidžių ar skydliaukės veikla, išgyvenamas stresas. Kartais mastopatija moterys suserga persikėlusios gyventi į kitą šalį, po skyrybų, pakeitusios darbą. Dėl sukrėtimo organizme sutrinka hormonų pusiausvyra ir pradeda skaudėti krūtis. Paprastai mastopatija serga moterys, kenčiančios nuolatinę nervinę įtampą.

Įprasta manyti, kad ,,dėl nervų” gali skaudėti širdį, galvą ar skrandį, bet ką bendro su nervais turi krūtys?
Vegetacinė nervų sistema yra labai labili, ji reaguoja į įvairiausius išorinius poveikius. Kai moteris susinervina, greičiau pradeda plakti širdis, pakyla spaudimas, gali sutrikti skrandžio veikla, spazmuoti kraujagysles. Dėl kraujagyslių spazmų iki krūtų priteka mažiau kraujo, audiniai negauna pakankamai deguonies. Dėl streso sutrinka ir kiaušidžių veikla. Jos pradeda gaminti ne tiek hormonų, kiek įprasta. Sutrinka hormonų pusiausvyra, tad nukenčia ir krūtys.
Moterys turi atsiminti, kad kiaušidės ir krūtys vienos nuo kitų neatsiejamos. Jei yra problemų dėl kiaušidžių, reikia ypač akylai stebėti krūtis. Net 90 procentų mastopatijų kyla dėl kiaušidžių veiklos sutrikimų. Ir atvirkščiai – jei moterį kamuoja mastopatija, jai būtina gerai išsitirti pas ginekologą.

Kaip mastopatija gydoma?
Visos moterys, atėjusios pas mamologą dėl krūtų skausmų, pirmiausia ištiriamos. Jei yra guzelis, padaroma biopsija, jei išskyrų – paimamas jų tepinėlis. Jei reikia, atliekame hormoninius tyrimus, echoskopiją, mamografiją. Tuomet nusprendžiame, kokį gydymą skirti: preparatus (hormonus, enzimus, žolinius preparatus, vitaminus, maisto papildus), dietoterapiją ar operaciją.
Kartais, jei mastopatijos skausmai nestiprūs, gydymo neskiriame, tik moterį stebime ir skiriame dietoterapiją.
Mastopatiją galima išgydyti pašalinus pagrindinę priežastį – sureguliavus hormonų veiklą. Kartais reikia tik skirti menstruacinį ciklą reguliuojančių hormonų, ir mastopatija išnyksta. Jei mastopatija atsirado dėl streso, kartais užtenka nervų sistemai nurimti, ir skausmai nurimsta.

Ar gali mastopatiją išprovokuoti nėštumai, gimdymai, žindymas?
Atvirkščiai, dažniausiai nėštumas ir gimdymas mastopatiją išgydo. Jei moteris prieš nėštumą sirgo mastopatija, jai patariame maitinti kuo ilgiau.

Kalbama, kad kontracepcijos priemone pasirinkus prezervatyvus, moters organizmas negauna reikalingų vyriškų hormonų ir dėl to gali atsirasti mastopatija?
Moters organizmas pats gamina tam tikrą kiekį vyriškų hormonų. Jų visai pakanka. Nepastebėta, kad vienuolės mastopatijomis sirgtų labiau, nei kitos moterys.

Ar krūtims gali pakenkti hormoninės kontracepcinės priemonės?
Hormoninės kontracepcinės priemonės ne tik apsaugo nuo nėštumo, bet ir reguliuoja hormonų pusiausvyrą, menstruacinį ciklą. Tad neretai hormoniniai kontreaceptikai išgydo ir mastopatiją. Tačiau juos reikia parinkti prieš tai gerai moterį ištyrus.

Ar susirgusi mastopatija moteris patenka į rizikos grupę susirgti krūtų vėžiu?
Sergant mastopatija rizika susirgti vėžiu labai menka. Išskyrus tuos atvejus, kai mastopatija yra židininė – susidarę guzeliai. Tokius guzelius visada reikia kruopščiai ištirti. Jei pastebime, kad ląstelės greitai dauginasi, siūlome guzelį operuoti, kad ten neprasidėtų atipiškas ląstelių dalijimasis.
Nėščios moterys skundžiasi staigiu, kelias minutes trunkančiu krūtų skausmu, kuris atsiranda dėl temperatūrų pasikeitimo, sudirginimo? Ar toks skausmas pavojingas?
Staigus ir trumpas skausmas rodo, kad suspazmavo pieno liaukučių grupelė, ir priešpienis spaudžia liaukučių sieneles. Toks skausmas nėra pavojingas ir į jį nereikėtų kreipti dėmesio.

Kartais skauda ne pačią krūtį, o pažastį. Ką reškia toks skausmas?
Kartais pažastyse būna pridėtinių pieno liaukučių, todėl ir skauda. Tačiau dėl pažasties skausmo reikėtų pasitarti su gydytojų – galbūt skauda padidėjusius limfmazgius.

Užsiminėte apie dietoterapiją. Ką turėtų valgyti moteris, nenorinti susirgti krūtų ligomis?
Buvo pastebėta, kad krūties vėžių ir kitomis krūtų ligomis serga daug Europos ir Amerikos moterų (nesvarbu, baltaodžių ar juodaodžių), tačiau žymiai mažiau šios ligos paplitusios Azijoje. Buvo stebėtos japonės, emigravusios į JAV. Pirmoji jų karta beveik nesiskundė krūtų ligomis. O antra ir trečia kartos (visiškai perėmusios mitybos įpročius) pradėjo sirgti. Medikai iškėlė hipotezę, kad krūtų ligos labai priklauso nuo mitybos. Japonės valgo daug ryžių, jūros gėrybių, vaisių ir daržovių, o riebios mėsos beveik nevartoja. Todėl moterims buvo sukurta ,,krūtis tausojanti ir stiprinanti” dieta. Ji ypač patariama sergančioms mastopatija, genetiškai linkusioms susirgti krūtų vėžiu. Be elementarių patarimų – valgyti daugiau ryžių, daržovių, vaisių, mažiau riebios mėsos – moterims patariama:
* iš daržovių rinktis tas, kurios yra žalios spalvos: įvairius kopūstus, salotas, nes jose daug vitamino E;
* valgyti daugiau sojos patiekalų, nes sojoje yra fitoestrogenų, reguliuojančių hormonų veiklą;
* valgyti riebių žuvų, nes jose gausu žuvies riebalų – nesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinio. Šios rūgštys labai reikalingos krūtims;
* vartoti kuo mažiau druskos, nes ji dirgina krūtis;
* vartoti kuo mažiau kofeino turinčių produktų (kavos, kakavos, šokolado, kolos, arbatos), nes kofeinas dirgina krūtis, ir jos gamina daugiau priešpienio;
* alkoholio vartoti saikingai, nes jis labai trikdo medžiagų apykaitą. Nuo didesnio alkoholio kiekio pradeda spazmuoti kraujagyslės, žinoma, ir kiaušidėse. Dėl spazmų jos pagamina ne tiek hormonų, kiek reikia;
* atsisakyti rūkymo, nes jis tiesiog gniuždo kiaušidžių veiklą: mažėja visų hormonų apykaita, o į tai tuoj pat reaguoja krūtys.

Ką mamologai mano apie krūtų grūdinimą, standinimą, tepimą įvairiais kremais?
Jei krūtys sveikos (jų neskauda ir nėra guzelių), jas galima grūdinti, standinti masažais ir kontrastiniais dušais, kremais. Jei krūtis pradėjo skaudėti, visas šias procedūras reikia nutraukti.
,,Mamos žurnalas”, 2001 m., Nr.4

Komentarai (26)Add Comment

L, 2012-12-23
Man skauda kaire kruti.Ji didesne daug metu.Yra sukietejes paslankus limfmazgis is pazasties puses.Skausmas metosi ivairiose kruties vietose.Man 73metai.Sergu sirdies liga.Esu po sirdies operaciju.

fgd, 2012-12-31
ar normalu kad man skauda krutis pries menesines?

aja, 2013-02-27
man jau keli menesiai skauda ir issiputusios krutines,o kai susergu viskas praeina,o poto vel kartojasi,man buvo atlikta kiausidziu op.ar tai gali tureti itakos,gal ira kokiu nereceptiniu vaistu ar arbatu profilaktiskai pavartoti,nes tas jausmas labai vargina,net begioti negaliu

ona, 2013-03-08
As turejau aborta 22 sav. Po jo man ksrustines uzdegimas atcirado gal nes prie krutines negaliu prisiliesti ir yra pieno kai paspaudziu ka daryti patarkite

..., 2013-03-15
pirmiausia,reikia gerti metu arbatas kad pienas dingtu..

grete, 2013-04-15
ar gali krutine skaudet,kai iki menesiniu like 2savaites?

ilona, 2013-06-29
man paspaudus spenelius iseina isskiros kas tai galetu but gal zinot

:/, 2013-07-15
Sveikos. Man 13 metų, kairėje krūtinėje, viduryje radau apvalų guziuką. Man jį truputį skauda kai liečiu. Kas tai galėtų būti? Ar aš ne per jauna? Ar tai gali būti kažkas rimto, nes man jis atsirado paskutinę mėnesinių dieną..

SAULE, 2013-07-16
Greta jo gali skaudet pries cikla nepergyvenk;) o vsa man ir pris cikla ir jau bsaigias kelios dienos ir vis jautrios kas tai gali but? neramu

leduke, 2013-08-27
Galvoju paskaudes ir praeis.

jovita, 2013-09-09
skauda abi krutys kas tai galetu but

rima , 2013-09-15
Pries pora valandu pradejo nezmoniskai skaudeti spenelius :-( atrodo juos kazkas bado.paskutines menesines buvo labai lengvos palyginus su kitomis.ar gali buti kad pastojau bet menesines tik menesio gale? Jau metai stengiames pastoti ir nieko.prasau patarkite kas tai galetu buti

klaustukas, 2013-09-24
Sveikos, man 14 metu. Skauda abi krutis, skauda ir kai paminkau ir seip gelia. aureole aplink speneli patamsejus, kai paspaudziu skauda. kas tai galetu buti?

zita, 2013-10-12
skauda kaires puses pazastys ir kartais krutine ,bet skauda ir petys ar ,gali skaudeti nuo fizinio darbo ,dirbu daugiau kaire ranka

eva, 2013-11-18
sveiki norejau pasiklausti,jau beveik metai nesioju kontraceptine priemone spyrale"mirena"menstruacijos nera regulerios,daznai uzeina pasikartotiniai skausmai pilvo apacioje,skauda krutine,98procentai teigia kad si kontraceptine priemone saugi,ar gali buti kazkoks pozimis kad visgy galejau pastoti?,nes jauciu kad skauda ne pacia krutine bet spenelius,pilvo skausmai lyg ir tiepatis kai pirma kart pastojau.ar cia tiesiog nuo kontraceptiniu priemoniu mano hormonai padydejo,ar pries menstruacijas jauciu tokius skausmus?ps.iki menstruaciju 2sav..aciu

dnute, 2013-11-20
man skauda spieneliai ir kas galetu buti

gintare, 2013-12-23
ar normalu yra tai kai man tik 18 o desne kruti taip skauda kad sunku yra kvepuoti. kartais ant tiek yra bloga kad net sunku atsikelt is lovos.. Nzn gal cia del nervu bet nemanau nes kruti jau senai pradejo skaudet o nervintis pradejau tik pries koki menesi..

Pasimetus, 2014-01-06
Laba diena,
Norėjau paklausti, sirgau mėnesinėmis, o prieš jas, kaip paprastai neskaudėjo krūtinės, o pradėjo skaudėti po mėnesinių ir jau nepraeina 4 dienas. Kas tai galėtų būti.
Ačiū.

@, 2014-01-15
Sveiki,3 metai esu po ginekologines operacijos(salinta gimda ir priedai),dabar jauciu skausma kaireje krutyje,Sioje krutyje pries 30 metu buvo mastitas,taip ji ir liko didesne,3 kartus buvau dariusis mamogramas,bet viskas gerai buvo.Man58 metai.Kas tai galetu buti?

lienute, 2014-02-03
sveiki man jau kelinta menesi skauda abi krutis suprantu kad pries menesines bet kad ir po ju beto menesines buvo 3 dienas ir dingo praejus keliom dienom vel skauda krutis kila net mintis ar tik nesilaukiu. aciu uz atsakima lauksiu

Sigute , 2014-02-12
Skauda dešine kruti ir daugiau viena puse.

Rasa, 2014-03-26
laba diena. esu 21-ieriu metu mergina kaireje puseje radau guzeli kuris slankioja ir man ji skauda ne tik kai lieciu. aciu

Elena, 2014-04-30
Rasiau , klausiau ,bet jokio atsakymo I klausima.As noriu zinoti ka daryti ,o nepapasakoti savo bedas.

Agnė, 2014-06-26
Sveiki man šiandiena pradėjo skaudėti kairės krutines spenelis ne tik jis bet aplink jį ka man daryti? Skausmas nežmoniškas..

Nesvarbu , 2014-06-30
sweiki noriu pasiklausti, maitinu pati vaika, man pirma menesi bivo kairej krutij pieno db nera yra tik desiniam ar gali but kad kazkas negerai ?

Nesvarbu , 2014-06-30
sweiki noriu pasiklausti, maitinu pati vaika, man pirma menesi bivo kairej krutij pieno db nera yra tik desiniam ar gali but kad kazkas negerai ? na kitaip sakant siek tiek bega dar is kairio bet vaikas is jos nevalgo

Rašyti komentarą

busy
 

     nesciuju-parduotuve-kaune-vilniuje.jpg

neutral_banner_05_21.png

cutisan_170x170_png.png

 

lavi_zaislaiirknygos_logo.jpg

  mezgimo-zonai.jpg

   pagaminta_namie170px.png

 rimone1_170x170.jpg

rimone2_170x170.jpg

 rimone3_170x170.jpg

zindyk1.lt.logo.jpg

Nauji ir naudoti kompiuteriai www.gigasiste.lt

 

 
www.manosvetaine.lt