Į pradžią

Sveika vaikystė ir žuvų taukai

acidolac_meskiukas.jpg

Naujas lavinamasis darželis Kaune

banner1_jovita.jpg

elgon-refibra.png 

figurela-logo.gif

   fotobalionelis-nuotr-visam-.jpg
 
ikimpokyklinis.jpg
Kūdikių alergija

Pediatrė vaikų alergologė Audronė Giedraitienė

Alerginės ligos (atopinis dermatitas, bronchinė astma, šienligė) vis dažnesnės mūsų gyvenime. Didėjantis aplinkos užterštumas, chemikalai, konservantai, dažikliai, sintetiniai kvapai, naudojami buityje, didina riziką susirgti alerginėmis ligomis. Atlikus tyrimus įvairaus išsivystymo lygio pasaulio šalyse, pastebėta, kad kuo labiau išsivysčiusi šalis, tuo dažniau žmonės serga alerginėmis ligomis. Per paskutiniuosius 10 metų alerginių ligų Lietuvoje padidėjo beveik dvigubai. Nors alerginių ligų simptomų pastebima dažnai, ne visada pavyksta net ir naujausiais tyrimais patvirtinti alerginės ligos diagnozę.

Ataka prieš alergiją – dar besilaukiant vaikučio
Vieni kūdikiai gimsta alergiški, o kiti – ne. Kodėl taip yra?
Alerginių ligų atsiradimą lemia ne tik išoriniai veiksniai, socialinės, buities sąlygos, bet ir paveldimumas. Nustatyta, kad nealergiškų tėvų vaikams tikimybė susirgti alerginėmis ligomis yra apie 10 proc., jei vienas tėvų alergiškas, tikimybė padidėja iki 20 proc., o jei abu – net iki 45-50 proc. Alerginių ligų profilaktika turėtų prasidėti dar nėštumo metu, ypač jei vienas iš tėvų turi polinkį sirgti alerginėmis ligomis. Būsimoji mama nuo pirmųjų nėštumo dienų turėtų vengti produktų, kurie dažniausiai sukelia alergines reakcijas (šokolado, riešutų, žuvies, kakavos), saikingai vartoti karvės pieno produktus, kiaušinius, paukštieną, citrusinius vaisius, kavą, vengti naudoti medikamentus, kurie gali sukelti alergiją (penicilino grupės antibiotikai, B grupės vitaminai ir kt.). Negerai, jei būsimoji mama turi vieną ar kelis „numylėtus“ produktus. Tiek būsimoji, tiek maitinanti mama turi valgyti kuo įvairesnio, šviežiai namuose pagaminto maisto, vengti įvairių konservantų, sintetinių kvapų, dažiklių.
Kartais kūdikiai jau gimsta jautrūs maisto produktams. Tai priklauso nuo nėštumo eigos. Jei besilaukiančiai mamai buvo nėštumo toksikozė, kurios metu padidėjo placentos pralaidumas, tikimybė, kad vaikas gims alergiškas, irgi padidėja.

Alergijos formos
Alergijos forma dažnai priklauso nuo vaiko amžiaus. Mažesni vaikai dažniau būna alergiški maistui. Vaikui augant, alergija maistui silpsta, bet padidėja jautrumas aplinkos alergenams. Darželinukams labiau būdinga bronchinė astma. Paaugliai būna jautrūs žiedadulkėms, jautrumas pasireiškia alergine sloga. Nuo vaiko imuninės sistemos, nuo paveldimumo, nuo aplinkos sąlygų priklauso tai, kokia forma ir kada pasireikš alergija.

Pagrindiniai alergijos požymiai
Kaip mamos supranta, kad jų kūdikiai alergiški? Alergenai - tai organizmui svetimi baltymai, kurie į organizmą patenka per virškinamąjį traktą, kvėpavimo takus, akių gleivinę, odą. Alergenui patekus į organizmą, vyksta sudėtingos imuninės ir cheminės reakcijos, todėl atsiranda bėrimų, viduriavimas, dusulys ar kiti alergijos simptomai. Pirmieji požymiai, kurie verstų mamas sunerimti, būna viduriavimas, pilvuko pūtimas, atpylinėjimas, vėmimas, vėliau atsirandantys bėrimai odoje. Skruostukai pasidaro šiurkštūs, grublėti, atsiranda niežtinčių raudonų spuogelių, šašiukų. Bėrimas gali išplisti ant pilvuko, nugarytės, rankyčių ir kojyčių.

Tipiška kūdikių alergija - alergija maistui
Kūdikėliams dažniausiai pasireiškia alergija maistui. Pirmosios bėdos atsiranda pradėjus duoti pieno mišinuką, mat kūdikiai dažnai būna alergiški karvės pieno baltymams. Vieniems pasitaiko virškinimo sutrikimų, kitus išberia, tretiems - ir tas, ir tas. Kartais gali būti ir kvėpavimo sistemos sutrikimų.
Į organizmą patekusį maistą įvairūs fermentai skaido iki smulkiausių dalelyčių, kurios patenka į kraują. Kūdikėlių fermentinė sistema nėra visiškai susiformavusi, į kraują patenka nevisai suskaldytas baltymas, kuris ir būna alergijos priežastis. Pirmieji maisto alergijos simptomai yra atpylinėjimas, pilvuko skausmai, viduriavimas ir vėmimas, kartais neauga svoris. Alergija dažniausiai pasireiškia kūdikiams, maitinamiems mišinukais, pagamintais karvės pieno pagrindu, tačiau alergija gali kilti ir natūraliai maitinamiems kūdikiams (gerokai rečiau). Vien iš šių požymių nustatyti alergiją maistui pavyksta ne visada.

Dažniausiai diagnozuojama alergijos maistui forma – atopinis dermatitas
Pirmieji atopinio dermatito požymiai - raudoni, šerpetojantys ir niežtintys kūdikio skruostai. Vaikas niežtinčias vietas trina rankytėmis, todėl  greitai atsiranda šlapiuojantys ir infekuoti šašai ant veido ir galvos odos. Kartais raudonos dėmės, spuogeliai išplinta ant liemens, rankų ir kojų tiesiamųjų paviršių ar užpakaliuko. Bėrimo atsiradimas, jo intensyvumas labai priklauso tiek nuo kūdikio, tiek nuo žindančios mamos suvalgyto maisto.
Rečiau maisto alergija pasireiškia švokštimo ar dusulio priepuoliais. Tai gali pasitaikyti alergiškiems vaikams pirmųjų metų pabaigoje (ypač nuo žuvies, žemės riešutų).

Alergija mamos pienui
Jei kūdikis valgo tik mamos pieną, kodėl jis alergiškas? Kaip minėjau, kūdikiams alergiją maistui dažniausiai sukelia karvės pieno baltymai, kiaušiniai, kviečiai, vištiena, riešutai, soja, žuvis. Kartais alergija maistui pasireiškia ir tik krūtimi maitinamam kūdikiui. Tai būna todėl, kad alergenai per motinos pieną patenka į kūdikio organizmą. Maitinanti mama turi daug dėmesio skirti savo mitybai, vengti dažniausiai alergiją sukeliančių produktų, ypač karvės pieno, kiaušinių, riešutų, šokolado, žuvies, citrusinių vaisių ir visų produktų, kuriems jos pačios alergiškos. Jei kūdikį, maitinamą krūtimi, pradeda berti, mama turėtų atsisakyti  karvės pieno ir jo produktų, bet toliau maitinti krūtimi. Mamos pieno baltymas virškinamas geriausiai. Reikėtų stengtis kuo mažiau valgyti produktų su dažikliais, konservantais, kvapais. Geriausiai tinka įvairus, šviežiai pagamintas naminis maistas.

Alergiško kūdikio priežiūra ir higiena
Prižiūrint alergišką kūdikį svarbiausia prižiūrėti jo odelę. Sausą, jautrią vaiko odelę 2-3 kartus per dieną reikėtų tepti emolientais - specialiai kūdikiams pritaikytais bekvapiais, bespalviais drėkinamaisiais hidrogeliais ar tepalais. Kai kurios mamos labai mėgsta išbertas vietas tepti tepalais, kurių sudėtyje yra hormonų. Jos mano, kad jei vieną sykį gydytojas skyrė vaistą, tai ir kitą sykį jis tiks. Tiesa, hormoninis tepalas veikia greitai, bet tai neišsprendžia problemos, o kartais gali daugiau pakenkti nei padėti. Atopinį dermatitą gydyti reikia derinant dietą ir odos priežiūrą.
Visiems vaikams, ypač kūdikiams, labai svarbi aplinka, kurioje vaikelis auga. Jautrią ir gležną kūdikio odelę, kvėpavimo takus dirgina įvairios cheminės medžiagos. Kūdikio drabužėlius, patalynę reikėtų skalbti antialerginiais milteliais arba ūkiniu muilu, nenaudoti jokių minkštiklių ir kvapų. Jei mėgstate vaikelį pasiguldyti į savo lovą, tai ir savo patalynę turite skalbti tais pačiais milteliais. Antklodė, pagalvė tūrėtų būti iš sintetinio pluošto, jokių būdu ne iš plunksnų ar pūkų, čiužinys - lateksinis, iš kokoso plaušo, grikių lukštų. Drabužėliai, ypač tie, kurie liečiasi prie odelės, turėtų būti medvilniniai ir šviesių spalvų. Kambaryje, kur vaikutis miega, neturėtų būti kilimų, gėlių, grindis reikia dažnai valyti drėgna šluoste. Namuose, kur auga kūdikis, priklausantis rizikos grupei, negalima rūkyti, laikyti jokių gyvūnų, net žuvelių.
,,Mamos žurnalas”, 2005 m., Nr.3


 

Komentarai (15)Add Comment

Laima, 2013-01-10
Mums jau 9mėn., apie 7mėn.atsiradokeletas spuogų, galvytėje, tokie kietoki ir keistai oranžiniai-geltona spalva. Kip tik tuo metu lankėmes klinikose pas pediatrus dėl rachito, tai gydytojas sakė, kad alergija kažkokiam maistui.Buvau rami, jis jų nekrapšto, nekaso matosi, kad kaip ir nereaguoja, kad jie yra.Po to dar porą kartų lankėmės pas tą patį pediatrą, spuogai vis neišnyksta, tai paklausiau kaip žinoti nuo kokio maisto gali būti išbėrimas, liepė pabandyti nedėti moliūgo į daržovių košę, praėjo beveik mėn, išbėrimas nedingsta, gal po kelis spuogus vis padaugėja , bet tik galvytėje, pradėjau neduoti ir morkos, nes spuogų spalva panaši į šiuos produktus, visviena bėrimas išlieka, tada pradėjau neduoti varškės, nes duodavau kaimišką riebią varškę, bet niekas nesikeičia tik po keletą spuogų vis dasideda, jau yra keli ties smilkiniais ir porą ties antakiu, vienas atsirado ant nugarytės. mane jau neramina, kad čia visai ne nuo maisto, nes ir medikai kas pamato, sako, kad tokios keistos spalvos dar nėra matę. padarėm visus kraujo tyrimus, sakė viskas normose, nei kepenų fermentai nepakitę, tik užkliuvo, kad 18 leukoc. Dabar jau siunčia į klinikų odos dispanserį. Gal kas yra susidūręs su tokiu keistu bėrimu? Gal žino kas gali būti? Kaip ir sakiau vaikas jų visiškai nekaso, tik jie kartais atrodo blankesni, o kartais vėl ryškūs.

Laima, 2013-01-10
Iki 8 mėn. ir savaitės maitinau pati, ti nuo 5mėn. ir 2 sav. pradėjau įvesti kitokio maisto.

Kristina, 2013-03-28
Sveiki,
mums 7 menesiukai, ir beria jau senokai, turbut nuo kokio 2 menesio. Kaip atsekem su vyru, tai pradejo berti po antrojo skiepo. Skiepai taigi silpnina imunine sistema, tai ir nebeatsigaunam po to. Praejom jau ne viena daktara, gulejom Vilniuje. Mazyles kunelis isbertas absoliuciai visur, nera sveikos vietos. Na bent jau kiek is savo patirties patarciau, stenkites kuo maziau tepti hormoniniais tepalais, nebent labai uzastretu berimas, kad siek tiek sumazinti odos uzdegima, 1-2 kartus patepti. Mes stengiames gerti kuo daugiau vandens, nes tokiems vaikams tai ypac svarbu. Be to, kaip mums pasakojo, tokie vaikuciai labai jautrus ivairiems vitaminams, taigi geriau neduokite tu pirktiniu tyreliu, o stenkites kuo daugiau viska daryti pacios. Stenktis kuo maziau duoti misinuko, o ivesti koseles, duoti vandenuko, ta pati misinuka daryti siek tiek skystenis, negu reiketu, pavyzdziui vietoj 5 sauksteliu deti 4, nes nera misinuko be vitaminu, tai kad jis siek tiek busu liesesnis. Mums labai padeda, kai odele issausjea TEPALAS ESSEX. O nakciai mazyle arba suvystau arba pririsu rankytes, kad neprikeltu prie veidelio ir nesidraskytu. Sito mane net gydytojai Vilniuje mokino. Taip ir vaikutis nenusidrasko miegodamas, kad nepatektu infekcija, ir paciom siek tiek ramenis miegas nakti :) Daug mes jau visko isbandem. Sekmes ir kantrybes visoms.

Vava, 2013-04-05
siaip ziauru kai paskaitau, jau as nervavaus del savo mazes... bet kai paskaitau tai mes sveikos:) siaip Kaune zinau tikrai labai gera odos gyd, ji padejo ir mums, ir kelioms draugems. ji jau pagyvenus, bet paziuri ir jau mato kas yra, namie priimineja:0jau po keliu dienu viskas praeidavo, na jei sunkesnis atvejis tai gal uztruktu sav:) tikrai pabandykit, nes siaip mums ka gyd israse nepadejo, o apsilankius pas ja iskart viskas liuks:) ji gyvena vilijampoleje, tel 862050456. apsilankymo kaina, bent mums buvo, 30lt, bet tikrai rekomenduoju. ir sekmes visoms ir ypac stiprybes maziams:)

lina, 2013-04-07
kaip galima isgyditi vaika nuo berimu. jam isberta visa krutinyte, smilkiniukai ir rankytes. tepu kremuku lik ir buvo pradeje praeit, bet staiga vel padydejo berimas raudonom demelem. ka daryti?

Erika, 2013-04-25
Gyvenu UK. Mano vaikas susirgo nuo 2 savaičių. Gydytojai sako kad egzema. Bet čia UK nieko nedaro gydytojai. Pradėjo šlapiuoti kur lenkiasi galūnės. Pradėjom gert antibiotikus tada nustojo, bet po kelių dienų vėl pradėjo. Sakė prieš 2 savaites kad gausim laišką su pakvietimu darytis nuo alergijos tyrimus ir taip negavom. Aš negaliu laukti, nes gali būt blogiau. Tai žadam grįžt į Lietuvą. Noriu paklaust ką Lietuvoj skiria vaistus, kaip gydo. Ar irgi girdo antibiotikais. Ar padeda kažką? Jau nebežinau ką daryt, visas ašaras išliejus. Patarkit.

Ieva , 2013-04-25
Gal kas nors lanketes Kaune vaiko ir motinos klinikoje pas alergologa? noreciau paklaust atsiliepimu.

Laima, 2014-01-12
Erika LB puikiai tave suprantu aš irgi gyvenu UK ir mano sunelui iš pradžių sausėjo odele tai daktarai davė kremuko bet nuo jo dar blogiau raudonomis dėmėm išmušė pilvuka tai israse kitokio nes taipogi sako kad turbūt egzema bet ir vėlgi net dar blogiau db net visa kūnelį išbėrė jau antra savaite bandau prisiprasyti kad duotu siuntimą pas odos gydytoja o jie tik tempia laika db liepė bandyta su alyvuogiu aliejumi tepti bet ir nuo jo tik sausumas praeina bet raudonis vistiek yra .eisiu vėl prašyti siuntimo bet jei neduos tai jau nebezinau ką darysiu nes bijau jau ir tepti beleka nes sunelui tik 2menesiukai su puse :-(

stasele , 2014-02-05
sveiki nebezinau kas daryti valgom misinukus mums 1 menuo ir 2 savaites,pradejom nuo Nan 1ha raidemis,bet jis mums kietino viduriukas mergyte ziaurei nerami bet veiduko nebere,tada pradejom aptamil 1,tada aptamil su HA,su viduriukais gerai bet veidas kaip tik valgo raudoni skruostai,siurkstus raudoni ir spuogiukai mazi,kai baigiam valgyt apmazeja koki misinuka benaudot padekit

stasele , 2014-02-05
tada dar bebi daven netinka visai ,nuo siandie bandau duot tuteli bet taspat tokie pat pozymiai ant veiduko .Gidytoja sako nekeiskit misinuku duokit aptamil su ha ir jei visas kunas nera isbertas duoti toliau nebezinau ka daryt

mama, 2014-02-06
Mums vienintelis misinukas, kuris tiko tai Hipp HA1. Jis brangiausias is visu, bet veidukas po poros savaiciu susitvarke pilnai. Beje, kaip man daktare sake, tai labai svarbu kazkiek laiko palaukti ir tikrai isitikinti, kad misinukas tinka ar netinka. As buvau nusprendus tris savaites bandyt hipp ha1, o tada jau eiti rimtus tyrimus darytis. Mazdaug po 2,5 savaites viskas jau buvo susitvarke.
Taip pat, dar is patirties galiu pasakyti, kad mums veidukas labai raudonavo ir buvo siurkstus ir nuo per dideles prieziuros - t.y. man vis atrodydavo, kad reikia pavalyti ir tiesiog per diena pritrindavau as ta veiduka.

Vaida, 2014-02-07
Nuo zanduko raudonio ir siurkstumo geras kremukas physiogel,o pieno misinukus,kuriems alergija nuo paprastu misinuku reikia pirkti butent alergiskiems kydikiams,mums daktare pasiule (bet dar neisbandem) friso.ju yra visu tipu t.y.pagal amziu ir kam alergiski,maniskis yra men,tai mums pasiule friso pep

Vaida, 2014-02-07
norejau parasyti maniskiam 8men :)

jolanta, 2014-03-16
Mums 7 menesiai ir vakar isbere mano suneliui visa pilvuka ir nugaryte tokiais mazais raudonais taskeliais, cia gal nuo prakaito?

deividas, 2014-06-29
Sveiki, mes menesio laiko ir mus isbere ka patartumet daryti? Namie turime kaciuka ar galetu butinuo kaciuko ?

Rašyti komentarą

busy
 

     nesciuju-parduotuve-kaune-vilniuje.jpg

neutral_banner_05_21.png

cutisan_170x170_png.png

 

lavi_zaislaiirknygos_logo.jpg

  mezgimo-zonai.jpg

   pagaminta_namie170px.png

 rimone1_170x170.jpg

rimone2_170x170.jpg

 rimone3_170x170.jpg

zindyk1.lt.logo.jpg

Nauji ir naudoti kompiuteriai www.gigasiste.lt

 

 
www.manosvetaine.lt