Į pradžią

Sveika vaikystė ir žuvų taukai

acidolac_meskiukas.jpg

Naujas lavinamasis darželis Kaune

banner1_jovita.jpg

elgon-refibra.png 

figurela-logo.gif

   fotobalionelis-nuotr-visam-.jpg
 
ikimpokyklinis.jpg
Kosuliai

Konsultuoja vaikų pulmonologė Jovita Mažeikienė

Ką daro vaiko kosulys?
Kosulio metu iš kvėpavimo takų pašalinama svetima medžiaga, pvz.: įkvėptos dulkės ar kitos mikrodalelės, sekretas.
Nedelsiant ieškoti medikų pagalbos rekomenduočiau:
Kai kosulys yra lojantis (laringitas labai pavojinga liga mažiesiems).
Kai vaikas kosėja su švokštimu ar dusuliu (neskyrus specifinio gydymo šie simptomai gali neišnykti, o progresuoti).
Kai kosėja naujagimis ar kūdikis iki vienerių metų (mažiems vaikams ypač būdinga greita progresuojanti ligos eiga).
Tais atvejais, kai mamai darosi išties neramu – juk mama geriausiai nujaučia galimą ligą ir pažįsta savo vaiką.

Kodėl dažnai peršalimo ligomis sergančiam vaikui siūloma daryti mikoplazmų tyrimą?
Mikoplazmos (mycoplasma pneumonia) kaip ir chlamidijos (clamydia pneumonia) yra vadinamieji atipiniai mikroorganizmai (jie užima tarpinę padėtį tarp virusų ir bakterijų, gyvena ląstelių viduje). Jie dažnai sukelia ilgalaikius kvėpavimo takų sutrikimus.
Kai kurie tyrimai (kraujo ar skreplių pasėliai, imunoglobulinų kiekio kraujyje nustatymas ir kt.) skiriami todėl, kad galima būtų sužinoti kvėpavimo takų ligų sukėlėjus. Gydantis gydytojas, žinodamas jūsų vaikelio sirgimo eigą, trukmę, simptomus bei atsaką į gydymą, sprendžia, kokio būtent tyrimo reikia diagnozei patikslinti, kad galima būtų parinkti efektyvesnį gydymą.

Kosuliai yra skirtingi. Ką rodo sausas kosulys? Lojantis? Šlapias?
Lojantis kosulys yra vienas iš  pagrindinių laringito (balso stygų uždegimo) požymių. Sausas kosulys nuo drėgno skiriasi tuo, kad esant drėgnam kosuliui atkosima gleivingo ar pūlingo sekreto, o esant sausam – neatkosima. Tiek sausas, tiek drėgnas kosulys gali būti įvairios kilmės.
Mamos klausia, ar „blogesnis“ sausas, ar šlapias kosulys. Skirtingais atvejais blogas gali būti ir sausas, ir drėgnas kosulys. Tai priklauso nuo kosulio sukeliamo nepatogumo, kosėjimo trukmės ir intensyvumo bei kitų veiksnių.

Ar galima atskyrus iš klausos kosulio rūšį pačiam vaistinėje pirkti vaistų nuo kosulio?
Patarčiau dėl vaistų visuomet pirmiausia pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju. Netinkamai parinkti vaistai gali sukelti komplikacijas, užtęsti ligą. Ne visada reikia drėkinti ir skatinti kosulį, nors vaikas ir kosti drėgnai, nes tai gali būti tik paprasčiausia sloga. Padidėjusi kvėpavimo takų sekrecija, ypač mažiems vaikams, reikalauja nereikalingų didesnių pastangų sveikstant. Be to, nepakankamai atsikosint sekretas keliauja žemyn, taip sukeldamas bronchų, o vėliau – ir plaučių ligas. Tuo tarpu slopinti sausą kosulį, sukeltą bronchų spazmo ar alergijos, yra neefektyvu ir beprasmiška. Tokiems kosuliams tinka specifinis bronchus plečiantis gydymas.

Ar mokyti vaiką atkosėtus skreplius nuryti, ar išspjauti?
Maži vaikai visą atkosėtą sekretą dažniausiai nuryja. Vyresnius vaikus reikėtų mokyti, kad atkosėtą sekretą reikia išspjauti.
Vaikas kosėja tik naktimis, o dieną – ne. Ar tai jau liga?
Naktinius kosulius gali sukelti tiek banali sloga ar ryklės paraudimas, tiek laringitas ar bronchų astma, tiek sausas aplinkos oras, aplinkoje esantys alergenai ir kitos dirginančios medžiagos. Jie irgi būdingi atipinių sukėlėjų sukeltoms ligoms. Ar tai ligos požymis, geriausiai į šį klausimą gali atsakyti gydantis gydytojas, išsiklausinėjęs papildomus duomenis, apžiūrėjęs vaiką.

Ką daryti, jei vaikas kosėja naktimis? Ar žadinti ir pasodinus padėti atsikosėti, ar leisti toliau ,,loti“?
Jei tai nestiprus ir nedažnas lojantis kosulys ir vaikas miega, geriau jam netrukdyti, nes bet koks papildomas dirgiklis (pvz., vaiko verksmas) gali gerokai pabloginti būklę. Jei tai dažnas ir intensyvus lojantis kosulys, reikėtų pagalvoti apie greitosios medicinos pagalbos iškvietimą arba patiems vežti vaikelį į vaikų priėmimo skyrių. Jei vaikas kosėja naktį ne lojančiu kosuliu, reikėtų kitą dieną kreiptis į savo gydytoją.

Ar trachėjitai, bronchų ir plaučių uždegimai gali būti žmogaus achilo kulnas visam gyvenimui?
Mažieji ligoniukai dažniau nei vyresni serga peršalimo ligomis, todėl dažniau ir kosėja. Tai lemia tiek anatominė kvėpavimo takų sandara (kvėpavimo takai yra smulkūs, jiems būdinga padidėjusi sekrecija ir gleivinės paburkimas), tiek atsparumas aplinkos veiksniams ir kiti dalykai.
Deja, vaikystėje dažnai kosėjantis vaikas ir užaugęs gali dažniau sirgti kosėjimą sukeliančiomis ligomis (pavyzdžiui, alerginėmis).

Ar tinka kosėjančiam vaikui dėti taures (mums vaikystėje visiems dažnai dėdavo)?
Kosėjančiam vaikui dėti taures nerekomenduojama. Teoriškai gydymas taurėmis tinka esant plaučių kraujotakos sąstoviui, sergant kai kuriomis plaučių ligomis. Tai turėtų nustatyti vaikelio gydytojas ar gydytojas fizioterapeutas. Esant sausam kosuliui, atvirkščiai, taurės gali net pakenkti.

Ar tinka ant kosėjančio vaiko krūtinės dėti įvairius kompresus: pašildytos druskos, virtų bulvių, pašildyto pajūrio smėlio, kopūstų, medaus ir spirito ect?
Kompresai ant krūtinės neturi jokio ryšio su kvėpavimo takų ligomis, kadangi tiek šildomieji, tiek vėsinamieji (pvz., kopūstų) kompresai suaktyvina ar slopina tik paviršinę odos, poodžio kraujotaką ir visiškai neveikia plaučių.

Bet mamos sako, kad gydytojai pataria dėti spiritinius kompresus ant kosėjančio vaiko krūtinėlės…
Spiritiniai kompresai ir įtrynimai vaikams nenaudojami. Spiritas yra labai laki medžiaga, kurios vaikas įkvepia gana didelę koncentraciją, be to, vaikų oda yra labai plona, tad daug spirito susigeria per odą ir patenka į kraują. Medus per odą plaučių irgi neveiks, tuo tarpu šiltas pienas su medumi, kad ir kaip tai būtu banalu – puiki atsikosėjimą skatinanti priemonė.

Kalbama, kad drastiškas, veržlus kosulys gali net pakenkti (nes sutrūkinėja gerklės kapiliarai). Ar tiesa?
Tiesa. Ryklės, akių junginių kapiliarai dažniausiai trūkinėja esant priepuoliniam spazmiškam kosuliui, pavyzdžiui, sergant kokliušu.
Kaip atpažinti sunkias ligas, kurių simptomas kosulys – plaučių uždegimą, tuberkuliozę?
Įtariant tuberkuliozę kosulys nėra pats svarbiausias simptomas vaikams. Tai suaugusiųjų plaučių tuberkuliozės požymis, kuris retai būna vaikams. Vaikų tuberkuliozei labiau būdingi bendro pobūdžio skundai: padidėjęs nuovargis, svorio kritimas, blyškumas, apetito sumažėjimas, nedidelė temperatūra (ypač vakarais) ir kt. Plaučių uždegimui būdingas karščiavimas (nebūtinai aukšta temperatūra), sausas, o vėliau drėgnas kosulys (jo gali ir nebūti), padažnėjęs kvėpavimas (mažiems vaikams virš 60 kartų per minutę, vyresniems – virš 40 kartų per minutę), bendras silpnumas, sumažėjęs apetitas ir kt.

Ar vaikai gali kosėti iš nervų?
Taip. Tai dažniau pasitaiko jautriems, pervargusiems, dėmesio stokojantiems vaikams. Tik nepasitvirtinus kvėpavimo takų ar kitų sistemų ligoms, kartu su vaikų neurologu ar vaikų psichiatru galima nustatyti tokių kosulių priežastį.
,,Mamos žurnalas”, 2006 m., Nr.11

 

 

Komentarai (16)Add Comment

Ausra, 2012-12-17
Normali mamyte kuri nori kad pasveiktu jos vaikas ir duoda juodo ridiko su medum.

Ausra, 2012-12-17
Labai gerai nuo kosulio putinu uogos su medum.Reikia daryti arbatytes.

marija, 2012-12-29
aciu uz patarimus,geros informacijos gavau.

carlos, 2013-01-29
Kad neina rasti gero daktaro vaikui 5 koso naktimis nepamenu kada nekose kiek buvau pas gyditoju nei vienas nieko rimto nepasiulo visokiu nesamoniu nebent kurios nepadeda padekit kas prasau karolyte@live.ie

ilona, 2013-02-05
medaus kudikiams iki 1metu duoti negalima nes gali susirgti botulizmu atrofuosis raumenys

Vaida, 2013-02-06
Manoji metu ir 2 men kosti labai slapiai sakyciau ir snargliuojas duodu sirupo nuo kosulio bet ar yra koks geresnis greiciau gydantis? Ir kiek stiprus yra vaikiskas pertusinas?

Asta, 2013-06-25
Isties labai daug cia patarimu..Nor as auginu 3 vaikucius kuriems12 m.9. ir mazyle.Bet pritrukau patirties..Ir as bandysiu duoti.Mano mazylei spalio men. sukaks 3 metukai nuo rugsejio kai pradejiom lankyti darziali sergam labai daznai,O kosulys labai skaudus..Pas gyd. lankomes irgi tankiai, bet ten niko gero tik kaip i siena atsitrenkiam.Prsem siuntimo pas LOR.Ten israse uz60 lt vaistu be irgi nepadejio..Paskui nusprendem susirasti drusku kambari ten padeji, bet kiekviena diena reikia vezioti..Ridika sendien padariau ir tikiuosi kad mano mergytei bus daug geriau..Nes visdelto vasara ir reikia dziaugtis juos duotais malonumais.. Aciu visoms pasirasiusioms. :)

Asta, 2013-06-25
Sveikos.As auginu tris vaikucius 12 m. 9 m. ir maziause kuriais bus spalio men 3 metukai.Ji koso nuo rugsejio kai pradejiom lankyti darziali.Pritrukau ir as patarimu.Pas gyd.lankomes labai tankiai bet ten nieko gero nesukaukem.Pati reikalabvau siuntimo pas LOR.Ten israse uz60 lt vaituku.Jie nepadejio.Kosejio kaip kosius..Griebiausi tada interneto pagalbos.Susiradau drusku kambari ten padejio bet kiekviena diena vezioti i kita miesto gala sudare problemyte..Delto radau int. apie ridika ir meduti..Tai ji ir pasidariau dabar laukiam kol pasirodis skystis ir bandysim gyditis.Tikiuosi mums jis labai pades..Nes juk vasara ir reikia dziaugtis juos duotais malonumais :) aciu uz duotus patarimus..

Jovitaxx, 2013-11-29
Čia galima rasti daugiau informacijos apie vaistus nuo kosulio http://www.vaistainuokosulio.lt/

Daiva , 2014-03-09
Sveikos mamytės aš auginu 2,8menesiu mergyte ir ji lanko darželi ir dabar dažnai kosti ir sloguoja bandau gyditi visokiais kompresėlias ir daviau svoguno su medumi bet nepadeda drėgnas kosuliukas toks ir bijau vest pas dakare nes iškarto antibijotikus rašo, o juk skrandukai negerai jau penkta diena kosti ir sloguojam gal galit patarti?

Ingrida J., 2014-03-13
Laba diena, carlos, jei vaikas koso tik naktimis, patarčiau apsilankyti pas gastroenterologa, gali būti, kad vaikui padidėjęs skrandzio rugštingumas, o vakare kai atsigula rugstis dar labiau yra atpilinejama. Apie tai daug labai info internete. Mano sunui net astma buvo nustatyta del sauso kosulio, o paskui paaiskejo, kad kaltas skrandukas. Sekmes

Asta, 2014-04-21
Carlos: arba delnervu gi raso kad gali buti priezastis..Pas neurologa kreipkites..

Nijole, 2014-05-03
Labadiena ka man daryti jeigu aš sausai atsikosiju ir mane dusina?

Santa, 2014-05-23
Sveikos!
Sunui beveik 2 metukai. Kosti jau ilgiau nei 2 menesiai, Daktaras sako praeis, bet niekas nesikeicia. Ka daryti?? Patarkit

lina, 2014-06-07
ta pati problema ir mums, vaikas jau trečias mėn. kartas nuo karto sukosti. gydytoja nežino kas gali buti, nes pasiklausius ir apžiūrėjus viskas atrodo gerai. nusprendėm padaryti alergenų tyrimą, tačiau atsakymas buvo teigiamas, jokių alergenų nerasta. nebežinau net ką ir bedaryti, nes vaiko kosulys vis dar nepraėjo. gal kuriai buvo panaši situacija ir turit patarimą kur kreiptis ir ką daryti? vaikui 3 metukai.

vilma, 2014-06-17
sveikos mamytes mano sunui ant veiduko trukineje kapilerai ar tai blogai ir gal zinot kokius vaistus?

Rašyti komentarą

busy
 

     nesciuju-parduotuve-kaune-vilniuje.jpg

neutral_banner_05_21.png

cutisan_170x170_png.png

 

lavi_zaislaiirknygos_logo.jpg

  mezgimo-zonai.jpg

   pagaminta_namie170px.png

 rimone1_170x170.jpg

rimone2_170x170.jpg

 rimone3_170x170.jpg

zindyk1.lt.logo.jpg

Nauji ir naudoti kompiuteriai www.gigasiste.lt

 

 
www.manosvetaine.lt